Blog

Yüz yüze ticaret hacminin ne derece büyük ölçüde bir ivmeyle aşağı sürüklendiğine şahit olmaktayız. Pek çok e-ticaret sitesi mevcutta fiziki bir mağazaları olmamalarına rağmen oldukça büyük gelirler elde etmekteler. Elbette bu e-ticaret sitelerinden alışveriş yapmakta olan müşteriler kadar satış yapmakta olan satıcılar da vardır. Satıcılardan “Her şey iyi ama depolaması, paketlemesi kargosu gibi bir sürü masrafı var. Bunların hangi birisiyle uğraşacağım?” serzenişlerini duymak mümkündür. Esasen bu tarz satışları yapabilmek için pek çok hizmet ve ürün mevcuttur. 

E-ticaret sitesi dendiğinde etkili ve başarılı bir örnek olan Amazon, dünyadaki en değerli e-ticaret sitelerinden biridir. Dünya üzerinde pek çok şeyin dijitale dönüşmesi ile birlikte artık günümüzde ticaret işlemleri internet aracılığı ile gerçekleştirildiği için e-ticaret kavramı gittikçe önem kazanmaktadır. Dünyadaki pek çok e-ticaret sitesi mağaza sahibi olan kullanıcılarına kolaylık sağlamaktadır. Bu içeriğimizde de Amazon’dan satış yapmak isteyen kişilerin ilgisini çeken konulardan birisine değineceğiz: Amazon FBA.

Amazon FBA yani Amazon Fulfilled by Amazon, kavramını tüm yönleriyle ele alacağız. Satış kavramına değer katan bu yöntem ile satışlar hem etkili hem de kolay şekilde yapılabilir. İncelenecek konu başlıkları şu şekildedir:

Amazon FBA Nedir?

Amazon FBA demek bir mağazanın kendi ürettiği veya başka ülkelerden tedarik ettiği ürünleri Amazon’un kendisine ait deposunda muhafaza edip kargo ücretlerinin de Amazon tarafından karşılanmasını sağlayan bir satış yöntemidir.

Aslında satış yapıldığında satıcıyı en fazla yoran şeylerden birkaç tanesi şüphesiz ki kargo ile depolama işlemleridir. Bu saç yolduran ve sıkıcı problemler ile Amazon platformunun ilgilenmesi ilgi çeken bir yöntemdir. Yapılması gereken tek şey eldeki ürünleri Amazon depolarına yollamak ve satış işlemlerini de online şekilde yapmaktır. Zamandan tasarruf ederek yapılan bu satışlar, mağazaların kargo ve depo problemlerini ortadan kaldırırken bununla beraber zaman tasarrufu noktasında da mağazalara yardımcı olmaktadır. Ancak elbette Amazon platformu da bunun için belli miktarda bir ücret talep etmektedir.

Amazon, daima satıcı odaklı düşünmekte olan e-ticaret sitelerinden birisidir. Bundan dolayı diğer e-ticaret sitelerine nazaran daha çok tercih edilmektedir. Ayrıca sunmuş olduğu bu hizmetlerden dolayı Amazon platformunda satış yapmakta olan kullanıcıların yaklaşık olarak %95’lik bir oranı Amazon FBA kullanımını tercih etmekteler. Kullanışının basit, kolay ve de bütçe dostu olması nedeni ile Amazon FBA ilgi görmektedir. 

Amazon FBA Nasıl Yapılır?

Tüm e-ticaret sitelerinde olduğu gibi Amazon platformunda da bir satıcı hesabının olması gerekir. Profesyonel ya da kişisel hesap olmak üzere iki hesap çeşidi vardır. Kişisel hesap türünde satılan her bir ürün başı 0.99 ABD doları + satış bedeli ödenir. Bununla birlikte 40 üründen çok ürün satılmayacağı bilinmelidir. Profesyonel hesap türünde de 40 üründen çok ürün satılabilir ve bununla birlikte API ile rapor kullanımı, ürün reklamları, kısıtlı kategoriler ve de ürünlerin üst sıralara yerleşmesi gibi pek çok özellik mevcuttur. Dijital dünyada satışa yeni başlayanlar için kişisel hesap türü önerilir. Hesabı oluşturduktan sonra Amazon Seller Central aracılığı ile sisteme giriş yapılmalıdır. Sonra hesabı FBA olarak kurmak gerekir. Bu aşama sonrasında da ürünleri eklemeden FBA envanteri belirlemek gerekir. Envanterler belirlendikten sonra ürünler gönderime Amazon platformunun belirlemiş olduğu yönergelere göre hazırlanmalıdır. Bu aşamalardan sonra Amazon’a ürün gönderip takibini yapmak kalıyor. Depolama, kargo, lojistik, paketleme işleri ile Amazon ilgileniyor. Sanal mağzaya girişi yapılan ürünler Amazon platformunun deposunda depolanarak satış sürecinde entegrasyonu ve son kullanıcıya ulaştırılması sağlanılıyor.