Blog

amazon-seo-nedir

Amazon SEO ile rakipleri saf dışı bırakmak ve de dijital dünyadaki en büyük yapılardan birisi olan Amazon’la satışlarını artırmaya kimse hayır demez. Ürün görünürlüğünü geliştirip Amazon sayfalarını SERP akışında ilk sıralara yerleştirmek mümkündür.

Amazon SEO, Amazon sayfalarının Google arama sonuçları içinde ilk sıralarda listelenmesini sağlar. Amazon platformunda yer alan ürünler ile ilgili anahtar kelimeler içinde arama yapmakta olan potansiyel müşteriler, böylelikle siteyi ziyaret edip ürünü satın alırlar.

Amazon SEO Ne Anlama Gelir?

Amazon, arama motorlarının sisteminden farklı olarak sahip olduğu A9 algoritmasıyla iki farklı kriter doğrultusunda ürünlerin sıralanmasını sağlar. Alaka ve performans düzeyini esas alan ve de bu iki faktöre dayalı olarak sıralama yapmakta olan Amazon, ürünler içinde satış performansı yüksek olanları üst sıralara yerleştirmeyi hedef edinir. Ayrıca Amazon platformunda arama yapıyor olan kullanıcıların arama sorguları ile mevcuttaki anahtar kelimelerin de alaka düzeyi yüksek olunca ürünler yine ilk sıralara yerleşebilirler.

Google gibi diğer tüm arama motorlarından da farklı olarak Amazon kullanıcıları, arama yaptıklarında farklı davranışlar sergilemektedirler. Bu sebeple SEO açısından da farklı stratejilerin izlenmesi gerekiyor. Özellikle de Amazon platformunda arama sonuçlarının en fazla 3 sayfadan oluşması farklı bir stratejinin ne denli önemli olduğunu göstermiş oluyor. Ürünlerin sadece 3 sayfadan meydana gelen arama sonucu dökümünde görünür olması ve bunu sürdürebilir bir hâle gelmesi için sürekli olarak optimize ediliyor olması bir zorunluluk olmuştur adeta.

Amazon SEO çalışmalarında asıl yapı taşı anahtar kelimeler olur. SEO çalışmasının da bu doğrultuda ilk hedefi anahtar kelimelerle kullanıcılar tarafından yapılan arama sorguları arasında bulunan alaka düzeyinin yüksek tutulmasını sağlamaktır. Eğer ki potansiyel müşterilerin yapacakları aramalarla ilgili anahtar kelimeler seçilemezse Amazon’un arama sonuçları sayfasında görünür olmak imkânsıza yakındır.

Amazon SEO Nasıl Uygulanmaktadır?

Kullanıcılar tarafından sergilenen davranışların diğer arama motorlarına göre farklılıklar gösterdiğini söylemek mümkündür. Amazon platformunda kullanıcılar aramakta oldukları ürünlere çok hızlı şekilde ulaşıp değerlendirmek isterler. Diğer sayfalarda olduğu gibi Amazon’daki ürün sayfalarında anahtar kelimelerin doğru belirlenmesi ve yerleştirilmesi, ürünlerin başlıkları ile ürünlerin açıklamaları çok önemlidir. Ürünlerin başlıkları ve ürünlerin açıklamaları fazlasıyla önemlidir. Ürünlerin başlıklarında ve de ürünlerin açıklamalarında anahtar kelime kullanımına yer verilen ürünler arama sonuçlarında daha üst sıralarda çıkarlar.

Amazon platformu; arama sonuçlarında sıralama yapma sürecinde ikincil performans kriteri olan tıklama oranı, satış oranı, geri dönüşüm oranı ile müşteri yorumları gibi pek çok kıstasın değerlendirildiği bu kriteri ele alır. Özellikle de dönüşüm oranı ve tıklama oranı yüksek olan ürünlerin arama sonuçlarında ilk sıralarda yer alması doğaldır. Performansı artıran diğer bir kriter de kullanılmakta olan görsellerdir.

Ürünler ile alakalı özgün ve kaliteli görsellerin optimize edilerek kullanılması gerekir. Kullanıcıların nerdeyse tamamı öncelikle ürüne ait olan görsel ile ürün başlığına dikkat eder ve sonrasında sayfayı ziyaret eder.

Amazon platformunda yer alan ürünler için görsel kullanımında beyaz bir arka planın tercih edilmesi gerekir. Böylece ilgili ürüne ait görseller kullanıcılar tarafından da rahatlıkla incelenir. Kullanılan görsellerde çözünürlüğün yüksek olması önemli ve gereklidir.

Belli belirsiz olan görsellerin olduğu ürünler potansiyel müşterileri harekete geçirme noktasında işe yaramazlar. Ürünlerin performansında artış sağlayacak önemli faktörlerden birisi de müşterilerin yorumlarıdır. Müşterilerin tarafından olumlu olan yorumlar alan ve de iyi bir puana sahip olan ürünler sonuç sayfalarında üst sıralara yerleşir.

Amazon SEO Çalışmasında Önemli Başlıklar

Anahtar Kelimeler ve Performans

Amazon SEO çalışmalarında temel çıkış noktası anahtar kelimeler ile performanstır. Bu sebeple de çalışmalar öncelikle anahtar kelimelerle başlar. İlk önce ürünlerin performansını artırıp sonuç sayfasında üstlere yerleşmesini sağlayacak olan anahtar sözcükler belirlenmelidir. Belirlenmiş olan bu anahtar sözcükler ürünlerin başlığı ve ürünlerin açıklamaları öncelikli olmak üzere gereken yerlere yerleştirilir. Uzun kuyruk anahtar sözcükler kullanıldığında başarı oranı daha yüksek olur.

Uzun kuyruk olan anahtar kelimeler, Amazon platformu kullanıcılarının sık olarak aradığı ve ürün ile alaka düzeyi yüksek olan kelimelerdir. Bu sebeple sonuç sayfalarında diğer anahtar kelime gruplarına nazaran görünürlükleri daha çoktur.

amazon-seo-nedir-nasil-yapilir

Backlink İnşası

Amazon platformu sayfalar arasındaki rekabetin fazla olduğu bir platformdur. Bu sebeple de kaliteli backlink çalışmalarının yapılması gerekmektedir. Backlinkler doğru şekilde yerleştirilince ve de yeterli düzeyde olunca sürdürülebilir yükselişler sağlanabilir. Amazon sayfalarının Google’da görünüm kazanmaları için ürünlerde performans artışının yapılması gerekir. Ürün sayfalarının dönüşüm ile tıklama oranları artırılmalıdır. Kullanılmakta olan görseller, anahtar kelimelerin seçimi, bunların yerleşimi, ürünlerin başlığı, ürünlerin açıklamaları, müşteri yorumları performansı artıran faktörlerdir.

Amazon’daki ürünlerin Google arama motoru arama sonuçlarında görünmesi ve ilk sıralarda yer alması için önce ürün sayfalarının optimizesi gerekir. Amazon platformunun A9 denilen algoritması temelde anahtar kelimeleri ve performansı dikkate alıp sıralamayı gerçekleştirir.