Blog

İnternet aracılığı ile satış yapmak, her geçen gün teknolojinin daha da çok gelişmesi ile birlikte satış ve pazarlama şirketlerinin markalaşma yolunda e-ticarete atılmaları için şart olmuştur. Var olan pazaryerlerinin hedef kitleleri ile müşteri potansiyellerini artırmak isteyen pek çok şirket sanal mağazalar sayesinde alıcılarla buluşmaktadır. 2018 senesinde ülkemizde faaliyet göstermeye başlayan Amazon pazaryeri, internet üzerinden satış yapan ve çok bilinen satış platformlarından birisidir. Bu yazımızda Amazon’da nasıl ve niçin mağaza sahibi olunacağından söz edeceğiz.

Amazon Platformu Nedir ve Nasıl Çalışır?

amazon-nedir

1994’te Jeff Bezos’u kurduğu ve başlarda yalnız internet üzerinden kitap satmaya odaklanan Amazon platformu, zamanla Amerika’nın ve ardından da dünyanın en sık tercih edilen perakendecilerinden biri olmuştur. Platformun satıcılara da açılmasıyla beraber dünyadaki birçok şirket kendi ürünlerini Amazon’da satışa çıkarmaya başlamıştır. Bu sayede Amazon, Alibaba ile en büyük pazaryerlerinden biri olmuştur. 

Bu platformun çalışma konusunda iki ayrı prensibi vardır. İlki kendi tedarik ettikleri ürünlerin Amazon adı altında satışa sunulmasıdır. Bu seçenekte kullanıcılar almak istedikleri ürünü Amazon’dan almış olurlar. Diğer seçenekte ise şirketler Amazon pazaryeri platformunda kendi mağazalarını açarak satışa sunacakları ürünleri listelerler ve bu sayede Amazon’un kendi hedef kitlesiyle buluşurlar.

Amazon satıcı olan kullanıcılar, Amazon’a ait olan kargolama sistemlerini kullanabilirler. Bunu tercih etmezlerse ürünlerinin kargolamalarını kendileri de yapabilirler.

Niçin Amazon Mağazasına Sahip Olmalıyım?

Amazon pazaryeri, gerek müşteri hizmetleri kalitesi gerek kullanıcı dostu olma noktasında hizmet kalitesini kanıtlamış firmalardan birisidir. Amazon pazaryerinde mağaza açmak ve ürünleri listelemek mağaza sahipleri için sağlıklı bir referanstır.

Ülkemizde hizmet vermeye başlamasının üstünden çok uzun zaman geçmemesine rağmen birçok satıcı ilerleyen zamanlarda Amazon platformunda yer almak isteyecektir. Amazon’da mağaza sahibi olmak güvenilir ve güçlü bir kanalda satış yapma imkânı sağlar.

Amazon Pazaryerinde Nasıl Satış Yapılır?

amazonda-nasil-satis-yapilir

Bu pazaryerinde satış yapmak için önce bir satıcı hesabına sahip olmak gerekir. Bu işlemden sonra istenilen bilgiler ve gereken belgeler temin edilir. Ardından mağaza ürünleri listelenir.

Amazon’da Mağaza Sahibi Olmak İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

Amazon platformunda satıcı hesabı açabilmek için temin edilip iletilmesi gereken birtakım belgeler vardır.

Kredi kartı bilgisi

Telefon numarası

Firma kayıt bilgisi

İrtibat kurulacak kişi bilgisi

Banka hesabı bilgileri

Amazon’da Mağaza Açma Süresi Nedir?

Amazon pazaryerindeki online mağazanın aktif olması için satıcı hesabı açma işleminden sonra hesabın onaylanması yeterlidir. Bu adımdan sonra Amazon pazaryerinde mağazanın satışa sunduğu ürünler listelenebilir.

Amazon’da Mağaza Açma İşlemi Ücretli midir?

Amazon platformunda mağazaların aylık ücreti 99 TL’dir. Aylık periyotlarda tahsil edilen bu bedel dışına gerçekleşen satış başına Amazon tarafından komisyon bedeli alınır.

Amazon’da Ürün Listeleme

amazonda-urun-listeleme-nasil-olur

Amazon’da ürün listeleme için bedel alınmaz. Ancak mağaza hesabı açan kullanıcılar, hesap açtıklarında “Profesyonel Satıcı” modelinin belirlenen aylık tutarını ve sonrasında kesilen komisyon bedelini öderler.

Amazon’un Komisyon Oranları Nasıldır?

Şu an ülkemizde Amazon pazaryerinde 15 kategori altında ürün satılabilmektedir. Bu 15 kategoriye ait komisyon bedelleri aşağıda verildiği gibidir:

Spor ürünleri kategorisi: %10 komisyon bedeli

Fotoğraf makinesi kategorisi: %6 komisyon bedeli

Ofis ürünleri kategorisi: %10 komisyon bedeli

Cep telefonları kategorisi: %6 komisyon bedeli

Kıyafet dışında bebek ürünleri kategorisi: %10 komisyon bedeli

Bilgisayar kategorisi: %6 komisyon bedeli

Kitap kategorisi: %10 komisyon bedeli

Elektronik aksesuarlar kategorisi: %10 komisyon bedeli

Elektronik ürünler kategorisi: %6 komisyon bedeli

Oyunlar ve oyuncaklar kategorisi: %10 komisyon bedeli

Kişisel bakım aletleri kategorisi: %10 komisyon bedeli

Ev ve mutfak ürünleri kategorisi: %10 komisyon bedeli

Ev gereçleri ile dekorasyon ürünleri kategorisi: %10 komisyon bedeli

Amazon Pazaryerinde Faturalandırma

Bu platformda satış yaptıktan sonra 14 günlük periyotlarla satışlardan elde edilen gelir hesaba yatırılır. Gelen ödeme satıcıya fatura edilir. Satıcı hesabı üzerinden fatura takibi yapılabilir.

Jet Stok ile Amazon Pazaryeri Entegrasyonu

Jet Stok’la Amazon pazaryerindeki mağazanızı Amazon entegrasyonuyla jet hızında entegre edebilirisiniz. Bunun için pazaryerine ait API bilgilerini girmeniz yeterlidir. Amazon entegrasyonu işlemi başlatıldıktan sonra siparişleriniz Jet Stok’la otomatik olarak onaylanır. Entegrasyon ile ürün bilgileri ve stok durumu Jet Stok panelinden kolayca yönetilir.