Pazaryeri Komisyon Hesaplama

Kazançlarınızı arttırmak için komisyonunuzu hesaplayın ve net olarak gelirlerinizi yönetin.

Alış fiyatı ve satış fiyatı KDV dahil olmalıdır.


Pazaryeri komisyonu nedir?


E-ticaretin artan popülaritesi nedeniyle birçok çevrimiçi pazaryeri oluşturulmuştur. Bu pazar yerlerinin çoğu benzer şekilde çalışır; satıcılar mağazalar kurar, ürünlerini çevrimiçi olarak paylaşır ve bunları web veya mobil uygulamalar aracılığıyla ilgilenen müşterilere sunar.

Birçok pazaryeri, farklı kategorilerdeki ürün satışları için standartlaştırılmış komisyon oranlarına sahiptir ve bu oranları, satıcılar tarafından yapılan KDV dahil satışlardan düşmektedir. Bununla birlikte, bazı pazaryerleri satıcılara nakliye anlaşmalarından yararlanma ve ürünlerini göndermek için daha düşük bir fiyat alma fırsatı sunmaktadır.

Bazı pazaryerlerinde ücretsiz kargo mevcut olsa da bazı pazaryerleri ise satıcıların kendisi farklı bir kargo yöntemine karar verebilmektedir. Pazaryeri için (Trendyol, Hepsiburada ve N11 gibi Türkiye'nin diğer büyük pazaryerleri) kategori bazlı komisyonunuzu hesaplamak istiyorsanız Jet Stok Komisyon Hesaplama alanından hesaplayabilirsiniz. Ancak hesaplama yapmadan önce, karlılık analizi yapılırken bu durumun dikkate alınması gerektiğini, ürününüzün satış fiyatları hesaplanırken kargo masrafları ve komisyon ücretlerinin de dikkate alınması gerektiğini belirtmekte fayda var.

Pazaryeri komisyonu nasıl hesaplanır?


Pazaryeri tarafından satışı gerçekleşen ürünlerin satış fiyatı üzerinden Hizmet ve Komisyon bedeli altında kategori bazından farklı oranlarda alınan giderdir. Bu gider sizde kesilerek size faturası iletilir.

Pazaryeri kar nasıl hesaplanır?


Pazaryeri kar hesaplamak için öncelikle ürünün tüm giderlerini kalem kalem not etmeniz gerekmektedir. Bunları satış fiyatı üzerinden çıkarttığınız zaman Pazaryeri ettiğiniz karı bulabilirsiniz.

Komisyon Neden Alınır?


Ticari bir faaliyetin gerçekleşmesi halinde, işe aracılık eden kişi veya kuruluşa bir miktar para ödenebilir. Kişi veya kuruluş işe yardım ettiği için bu ücret ödenmektedir. Bir pazar yeri aracılığıyla satış yapıyorsanız ve hizmetlerini müşteri tabanına fayda sağlamak için kullanıyorsanız, işletmenizden komisyon alınacaktır.

Pazaryeri Komisyonu Nasıl Belirlenir?


Pazaryerleri, işletmelerin satış karşılığında aldıkları komisyon ücretini ürün grubuna, aylık ciroya veya ürün satış hacmine göre belirler. Bu satış sisteminin amacı yeni satış yapmaya başlayan satıcıları korumaktır.

E-ticarete başlamadan önce pazaryeri komisyon oranlarının belirlenmesi, satış yapmayı düşünen işletmeler için büyük önem taşıyor. E-ticarette dikkatli stratejik planlama yapmak önemlidir. Başarı için gereken adımları emin atmak için; komisyon oranları, ürün adetleri gibi bilgilerden yararlanılarak, gelir-gider kırılımını anlayarak sağlanabilir. Ek olarak: Birçok işletme, dalgalanan piyasa komisyon oranları nedeniyle kârlarının bir kısmını kaybeder.

Hesaplama Nasıl Yapılır?

Pazaryerleri tarafından ürün satış fiyatı üzerinden Komisyon ve Hizmet Bedeli adı altında alınan ana giderler kesilmektedir. Sonrasında ise kargo ücretini platform tarafından kesilerek kalan tutar hesabınıza yatırılır. Bu hesaplamada gösterilen KDV tutarını ay sonunda devlete ödersiniz. Kâr ise sizin ürün başı kazanmış olduğunuz net kâr miktarınızdır.

Hesaplama Neden önemlidir?

Pazaryeri komisyon hesaplama, çevrimiçi platformlarda satıcıların ürünlerini listeledikleri ve satış yaptıkları bir ortamda önemli bir rol oynar. Bu komisyonlar, pazaryerinin sunduğu hizmetler karşılığında talep edilir ve genellikle satışların bir yüzdesi olarak belirlenir. Temel olarak, bir ürünün satış fiyatından belirli bir yüzde kesilerek tahsil edilirler. Pazaryeri komisyonları, genellikle pazaryerinin sunduğu altyapı, trafiği yönlendirme, ödeme işlemleri ve müşteri hizmetleri gibi hizmetleri kapsar. Komisyon oranları, pazaryerine göre değişiklik gösterebilir ve farklı kategoriler veya ürün türleri için farklı olabilir. Komisyon hesaplama genellikle şu basit formülle yapılır: Satış Fiyatı × Komisyon Oranı = Komisyon Tutarı. Bu formül, satış yapıldığında pazaryerine ödenecek komisyon miktarını hesaplamak için kullanılır. Satıcılar genellikle kar marjlarını ve rekabet avantajlarını dikkate alarak ürünlerinin fiyatını belirlerken bu komisyonları hesaba katmalıdır. Ayrıca, farklı pazaryerlerinin komisyon politikalarını karşılaştırmak ve en uygun olanını seçmek önemlidir. Sonuç olarak, pazaryeri komisyon hesaplama, çevrimiçi satıcılar için önemli bir faktördür ve doğru hesaplama ve stratejik fiyatlandırma ile satıcıların karlılığını etkiler.

Sıkça Sorulan Sorular

Pazaryeri entegrasyonu, birbirinden farklı pazaryerleri ve entegrasyon paneli arasındaki iletişimi ve veri alışverişini sağlayan yazılımların sunmuş olduğu hizmet şeklinde tanımlanabilir.

Pazaryeri, dijital dünyada satıcılar ile alıcıların bir araya geldiği, hizmet ve ürün bilgilerinin listelenip alım ve satımının sağlandığı, geriye kalan operasyonların da kolaylaştırıldığı bir ödeme platformudur.

Bir pazaryeri başına entegrasyon fiyatı için fiyatlandırma sayfamıza ulaşabilirsiniz.

Pazaryerlerindeki ürün sayısına göre ürün aktarımı süresi değişiklik göstermektedir.

Pazaryeri entegrasyonunu tamamlamak için sadece pazaryerindeki API bilgilerinizi Jet Stok paneline girmeniz yeterlidir.

Çünkü Jet Stok, birden fazla kanalda satış yapan girişimcilerin E-Ticaret operasyonlarını tek bir tıkla hızlı ve güvenli şekilde gerçekleştirmelerini sağlayan bir yol arkadaşıdır.

Entegrasyon Blog

E-Ticaret bilgilerini doğru ve güvenle öğrenin. Yararlı ipuçları ve en iyi uygulamalar için bloğa göz atın.

3000'den fazla satıcı internet satışlarını Jet Stok ile arttırdı